Aromaterapia przeżywa swego rodzaju renesans, zwłaszcza wśród młodych ludzi, dzięki nowym urządzeniom, jakie pojawiają się na rynku. Waporyzatory umożliwiają korzystanie z ulubionych ziół bez konieczności ich spalania. Uwalniają zatem płuca i cały układ oddechowy od szkodliwych specyfików – dymu, tlenków węgla oraz substancji smolistych.
Vaporizer – najważniejsze cechy
Dobry vaporizer powinien cechować się możliwością dostosowywania temperatury, ponieważ różne typy ziół wydzielają różne substancje w różnych temperaturach. Waporyzatory nieposiadające możliwości regulacji temperatury standardowo nagrzewają materiał do około 180 stopni(co w większości wypadków jest temperaturą optymalną). Mimo wszystko, dzięki regulacji możemy również określić, jakie efekty osiągniemy w wyniku przeprowadzonej inhalacji. Regulatory mają różny charakter: od kilku wyróżnionych poziomów, aż po ustawianie temperatury co do jednego stopnia.
Niektóre dostępne na rynku modele posiadają możliwość obsługiwania tak ziół, jak i suszu, koncentratów i olejków. Wybierając sprzęt do suszu warto zaopatrzyć się również w odpowiedni grinder – maszynkę do przygotowywania suszu.
Należy również pamiętać, iż najlepsze vaporizery posiadają ceramiczne grzałki, co więcej oddzielone od inhalowanego materiału w taki sposób, iż nie posiadają z nim bezpośredniego kontaktu. Tańsze urządzenia niestety często podpalają inhalowany wkład przez co do płuc poza parą wodną trafia również dym, substancje smoliste oraz tlenek węgla – tak jak przy normalnym paleniu (np. przy paleniu papierosów). Nie jest to nadzwyczaj prozdrowotna opcja.
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiały, z których zostało wykonane urządzenie. Zdecydowanie odradza się zakup najtańszych dostępnych urządzeń, ponieważ są one wykonane z materiałów słabej jakości, które nie są odporne na wysokie temperatury, a co za tym idzie – podczas inhalacji uwalniają do pary różnego rodzaju szkodliwe substancje. Należy pamiętać, iż poza aspektami zdrowotnymi materiały mają również wpływ na jakość pary, jej gęstość, aromat oraz smak.
W końcu, należy się zastanowić czy urządzenia będziemy używać w domu, czy poza nim. Urządzenia stacjonarne, wymagające podłączenia do gniazdka elektrycznego cechuje większa moc oraz większe komory na susz, dzięki czemu maszyny można używać dłużej i intensywniej. Jej wadą jest natomiast brak mobilności. Nie da się jej używać w podróży, w samochodzie, czy na spacerze. Z drugiej strony waporyzatory mobilne, niewielkie, mieszczące się w każdej kieszeni są zasilane z akumulatorków wielokrotnego ładowania. Zaletą jest mobilność – wadą czas użytkowania, który na jednym ładowaniu wynosi zaledwie około godziny. Z drugiej strony, jeżeli chodzi o moc, to warto zauważyć, iż w przypadku najdroższych modeli mobilnych vaporizerów różnice między nimi, a stacjonarnymi wersjami, jeżeli o moc i efektywność chodzi, nie jest nadzwyczaj duża, ani mocno zauważalna.