O leczniczych relaksujących właściwościach ziół wiadomo nie od dzisiaj. Jak jednak wydobyć z nich to co najlepsze? Sposoby naszych babć, czyli ziołowe napary i herbatki oczywiście wciąż są jedną z możliwości, ale nie są w stanie wyciągnąć z suszu tego, co ma najlepsze. Inną, i chyba najpopularniejszą dziś, metodą jest spalanie, jednak wówczas wraz z dymem uwalnia się mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji, a nie o to przecież chodzi, by pomagać sobie i szkodzić jednocześnie.
Alternatywą dla palenia suszu roślinnego jest jego odparowywanie, dzięki któremu do pary wodnej przedostaje się większość zawartych w ziołach składników – proces ten nazywamy waporyzacją. Waporyzacja ma mnóstwo zalet, ale chyba największą i najważniejszą z nich jest to, iż dzięki niej nie narażamy się na negatywny wpływ substancji smolistych, które w dużej ilości wydzielają się podczas procesu spalania. Aby ułatwić zadanie entuzjastom ziołowego suszu na rynku pojawiły się waporyzatory.
Czym jest waporyzator?
Jest to urządzenie, która uwalnia z ziół zawarte w nich substancje bez konieczności zapłonu suszu. Na rynku dostępne są większe i mniejsze wersje urządzenia; większe przeznaczone są raczej do użytku domowego, natomiast mniejsze bez problemu można zabrać ze sobą w podróż, na spacer czy gdziekolwiek mamy ochotę. Waporyzery stacjonarne wymagają dostępu do stałego źródła zasilania i z reguły są urządzeniami o większej mocy, przez co okazują się bardziej wydajne, a smak i aromat ziół jest dużo lepsze jakości. Małych, przenośne urządzenia wyposażone są w akumulatory, a do zestawu dołączona jest ładowarka – wśród nich również można znaleźć naprawdę dobre i wydajne sprzęty.
Wybór odpowiedniego waporyzatora zależy zatem od tego, gdzie chcemy go używać.
Jak działa waporyzator?
Za pomocą wmontowanych grzałek lub gorącego powietrza podgrzewa on susz roślinny umieszczony wewnątrz. Inne modele do odparowania ziół używają gaz – susz podgrzewa się w wyniku spalania się butanu. Wszystkie trzy rodzaje urządzenia są w 100 % bezpieczne dla zdrowia.
Producenci waporyzerów polecają również grinder do ziół; dzięki nim duże liście czy łodygi ziół, które trudno byłoby umieścić w waporyzerze, można zmielić.
Jaki waporyzator kupić? Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób chcemy go używać. Przy zakupie należy jednak uważać na chińskie podróbki, które wykazują niską wytrzymałość na wysokie temperatury, przez co szybko się psują, a nawet mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Solidne produkty zazwyczaj objęte są gwarancją producenta, na co nie można liczyć w przypadku zakupu najtańszych modeli.
Comments are closed.