Konopie indyjskie (Cannabis indica) były używane przez ludzi już w starożytności. Stosowano je przy leczeniu różnych dolegliwości takich jak: problemy ze snem, zaburzenia żołądkowe. Były także środkiem znieczulającym. Złej sławy roślinie przysporzyło jej narkotyczne działanie. Spowodowało, że w wielu krajach posiadanie marihuany jest nielegalne i zagrożone karą.
Ostatnie lata przyniosły wiele odkryć dotyczących leczniczego działania konopi indyjskich. W kręgu zainteresowań badaczy znalazł się szczególnie jeden z kannabinoidów zwany kannabidiol (CBD). W marihuanie zidentyfikowano 400 substancji chemicznych, a najlepiej poznanymi i wśród nich są THC, oraz CBD. Pierwsza odpowiada za odurzające właściwości rośliny, druga nie powoduje zmiany stanu świadomości. To właśnie brak psychoaktywnych działań sprawił, że kannabidiol zyskał przewagę jako substancja o właściwościach medycznych.
Preparaty z wyciągiem konopi indyjskiej mogą pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. Obecnie wiadomo, że poprawia stan chorych na Alzheimera dzięki zapobieganiu formowaniu płytek amyloidu. Pomaga także przy padaczce lekoopornej. Dzięki obniżaniu ciśnienia w gałce ocznej, substancje aktywne marihuany przynoszą poprawę osobom z jaskrą. Niedawno odkryto, że stosowanie leków zawierających konopie przynosi ulgę cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Pojawiają się także doniesienia, że związki zawarte w tej roślinie mogą mieć działanie antynowotworowe i pomagać w zwalczaniu komórek raka piersi. Stwierdzono również właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antydepresyjne.
Coraz większą popularność zyskuje olej CBD uzyskiwany w drodze ekstrakcji wyciągu z konopi dwutlenkiem węgla. Postacie leku są różne: od kropli, przez pasty i kapsułki do połykania, po specjalne kryształy do inhalacji. Z uwagi na śladową zawartość THC jest to jedyny legalny w Polsce olej z marihuany. Najczęściej przyjmuje się go wziewnie przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest waporyzator.
W wielu sklepach internetowych można nabyć olejek konopny, oraz sprzęt do jego podawania. Vaporizery są najwygodniejszymi urządzeniami do inhalacji. Pozwalają na ekonomiczne użytkowanie dość drogiego lekarstwa i umożliwiają dobrą kontrolę nad ilością przyjmowanego specyfiku. W zależności od planowanego sposobu użytkowania można nabyć urządzenie przenośne lub stacjonarne. Mobilne wymagają ładowania baterii zasilającej. Ceny waporyzatorów są zróżnicowane i dochodzą nawet do kilku tysięcy. Warto ponieść większy wydatek, gdyż zakupiony sprzęt powinien służyć przez długie lata.
Comments are closed.